Statystyki pokazują, że w ostatnim czasie winyle okazały się być prawdziwym hitem. Pomimo wielu istniejących nowinek technicznych, na rynku muzycznym wciąż wzrasta zapotrzebowanie na ten rodzaj nośnika. Mogłoby się wydawać, że to staromodna fanaberia albo przejaw snobizmu. Okazuje się jednak, że grono miłośników winyli jest bardzo szerokie. Muzyka z płyty analogowej to dla nich coś więcej niż moda i z całą pewnością zamieniliby ipoda na gramofon. Za co melomani kochają winyle? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Oczywiście w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na dźwięk. Jest on bardzo naturalny, ponieważ sposób zapisu pozwala najwierniej oddać słuchaczowi to, co mógłby usłyszeć na prawdziwym koncercie. Nie zapominajmy także o trzaskach, które są znakiem charakterystycznym. Ponadto wszyscy "gramofonomani" poza doznaniami słuchowymi cenią sobie także wizualne aspekty płyty. To, co możemy zobaczyć na okładkach niejednokrotnie jest prawdziwym dziełem sztuki, a wszystkie czynności wykonane przed odtworzeniem muzyki - stanowią rytuał dla pasjonatów.

Zaangażowanie i pasja powodują , że zbieranie winyli jest bardzo wciągającym zajęciem. Niektóre kolekcje sięgają kilku, a nawet kilkunastu tysięcy. Jakość muzyki z winyli powoduje, że są one czymś uniwersalnym i ponadczasowym. Mimo, że wielu spisywało je na straty, doczekały się czasów ponownej popularności.